Seminar

[IBS-CGP  Seminar]

January 1, 2013 –

CGP Main Hall

Talk(s)

  • Holomorphic null curves and minimal surfaces
  • 16:00  – 18:00, 2017-09-27 at CGP Main Hall
  • Hojoo Lee (Other)
  • Introduction to matrix factorizations IV
  • 10:00  – 11:30, 2017-09-07 at CGP Main Hall
  • Yuki Hirano (Kyoto University)
  • Introduction to matrix factorizations III
  • 10:00  – 11:30, 2017-09-06 at CGP Main Hall
  • Yuki Hirano (Kyoto University)
  • Introduction to matrix factorizations II
  • 10:00  – 11:30, 2017-09-05 at CGP Main Hall
  • Yuki Hirano (Kyoto University)
  • Introduction to matrix factorizations I
  • 10:00  – 11:30, 2017-09-04 at CGP Main Hall
  • Yuki Hirano (Kyoto University)
  • Quiver varieties and representations of preprojective algebras II
  • 14:00  – 15:00, 2017-09-01 at CGP Main Hall
  • Jaeyoo Choy (Kyungpook National University)
  • Quiver varieties and representations of preprojective algebras I
  • 11:00  – 12:00, 2017-09-01 at CGP Main Hall
  • Jaeyoo Choy (Kyungpook National University)
  • Constructions and properties of 1-perfect binary codes: a survey
  • 16:00  – 17:00, 2017-08-18 at Math. Bldg. #213
  • Denis Krotov (Sobolev Mathematics Institute, Russia)
  • Bott-Chern cohomology of blowing-up compact complex manifolds
  • 16:00  – 18:00, 2017-08-18 at CGP Main Hall
  • Song Yang (Tianjin University)
  • Crystallization of connections and fiber bundles for physics
  • 16:00  – 18:00, 2017-08-14 at CGP Main Hall
  • Frédéric Hélein (University Denis Diderot - Paris 7)
  • Introduction to Enumerative Geometry IV: Quantum Cohomology
  • 14:15  – 15:15, 2017-08-07 at CGP Main Hall
  • Hiep Dang (NCTS, National Taiwan University)
  • Introduction to Enumerative Geometry III: Localization techniques
  • 13:00  – 14:00, 2017-08-07 at CGP Main Hall
  • Hiep Dang (NCTS, National Taiwan University)
  • An introduction to internal languages with examples in algebraic geometry
  • 16:00  – 18:00, 2017-07-28 at CGP Main Hall
  • Sori Lee (University of Cambridge)
  • Minimal surfaces of general type with $p_g=0$ and the bicanonical maps of the highest degrees
  • 16:00  – 18:00, 2017-07-24 at CGP Main Hall
  • YongJoo Shin (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
  • Stability conditions on derived categories of varieties III
  • 16:00  – 17:30, 2017-07-14 at CGP Main Hall
  • Hathurusinghege Dulip Bandara Piyaratne (Kavli IPMU, University of Tokyo)
  • Kähler package for combinatorial geometries
  • 14:00  – 15:00, 2017-07-14 at CGP Main Hall
  • June Huh (Institute for Advanced Study)
  • Negative correlation and Hodge-Riemann relations
  • 11:00  – 12:00, 2017-07-14 at Math. Bldg. #404
  • June Huh (Institute for Advanced Study)
  • Stability conditions on derived categories of varieties II
  • 16:00  – 17:30, 2017-07-12 at CGP Main Hall
  • Hathurusinghege Dulip Bandara Piyaratne (Kavli IPMU, University of Tokyo)
  • Stability conditions on derived categories of varieties I
  • 16:00  – 17:30, 2017-07-10 at CGP Main Hall
  • Hathurusinghege Dulip Bandara Piyaratne (Kavli IPMU, University of Tokyo)
  • Configuration spaces of products
  • 16:00  – 18:00, 2017-06-21 at CGP Main Hall
  • Benjamin Knudsen (Harvard University)
  • The Homfly polynomial, Floer homology, and contact structures
  • 16:00  – 18:00, 2017-05-23 at CGP Main Hall
  • Tamas Kalman (Tokyo Institute of Technology)
  • The little discs operads, graph complexes, and Grothendieck-Teichmüller groups III
  • 16:00  – 18:00, 2017-04-21 at CGP Main Hall
  • Benoit Fresse (Université Lille 1 )
  • The little discs operads, graph complexes, and Grothendieck-Teichmüller groups II
  • 16:00  – 18:00, 2017-04-20 at CGP Main Hall
  • Benoit Fresse (Université Lille 1 )
  • Yang-Baxter sigma-models, conformal twists and noncommutative Yang-Mills
  • 14:00  – 15:30, 2017-04-19 at CGP Main Hall
  • Eoin O. Colgain (APCTP)
  • Morse theory and the stack of broken lines
  • 14:00  – 16:00, 2017-04-14 at CGP Main Hall
  • Hiro Lee Tanaka (Harvard University)
  • Classification of smooth Schubert varieties of the rational homogeneous manifold (F4, α4)
  • 16:00  – 18:00, 2017-04-10 at CGP Main Hall
  • Minhyuk Kwon (Korea Institute for Advanced Study)
  • Old problem on weight multiplicities and new families of tableaux
  • 10:30  – 12:00, 2017-04-07 at CGP Main Hall
  • Se-jin Oh (Ewha Womans University)
  • Lagrangian fibrations on two-plane Grassmannians and mirror symmetry III
  • 16:00  – 18:00, 2017-03-24 at CGP Main Hall
  • Yuichi Nohara (Meiji university)
  • Lagrangian fibrations on two-plane Grassmannians and mirror symmetry II
  • 16:00  – 18:00, 2017-03-22 at CGP Main Hall
  • Yuichi Nohara (Meiji university)
  • Lagrangian fibrations on two-plane Grassmannians and mirror symmetry I
  • 16:00  – 18:00, 2017-03-21 at CGP Main Hall
  • Yuichi Nohara (Meiji university)
  • An introduction to quantum sheaf cohomology
  • 16:00  – 18:00, 2017-03-08 at CGP Main Hall
  • Eric Sharpe (Virginia Tech)
  • Nilpotent orbits in variation of p-adic etale cohomology
  • 16:00  – 18:00, 2017-02-23 at CGP Main Hall
  • Mohammad Reza Rahmati (None)
  • ACM bundles on some algebraic varieties
  • 10:00  – 12:00, 2017-02-17 at CGP Main Hall
  • Kyoung-Seog Lee (IBS Center for Geometry and Physics)
  • The Green-Griffiths-Lang conjecture
  • 16:00  – 18:00, 2017-02-16 at CGP Main Hall
  • Mohammad Reza Rahmati (None)
  • ACM bundles on some algebraic varieties
  • 16:00  – 18:00, 2017-02-15 at CGP Main Hall
  • Kyoung-Seog Lee (IBS Center for Geometry and Physics)
  • Persistent homology and symplectic/contact topology
  • 16:00  – 18:00, 2017-02-14 at CGP Main Hall
  • Jun Zhang (Tel Aviv University)
  • Triangulated subcategories in derived categories of Fano orbifolds
  • 16:00  – 18:00, 2017-02-10 at CGP Main Hall
  • Kyoung-Seog Lee (IBS Center for Geometry and Physics)
  • Real Gromov-Witten theory in all genera
  • 16:00  – 18:00, 2017-02-07 at CGP Main Hall
  • Penka Vasileva Georgieva (University Pierre & Marie Curie)
  • Stabilizing and Deforming
  • 14:00  – 15:30, 2017-01-19 at CGP Main Hall
  • Rafael Bocklandt (University of Amsterdam)
  • On W-algebras
  • 16:00  – 17:30, 2017-01-17 at CGP Main Hall
  • Uhi Rinn Suh (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
  • Wall-crossing on universal compactified Jacobians
  • 14:00  – 15:30, 2017-01-17 at CGP Main Hall
  • Nicola Pagani (University of Liverpool)
  • Highest weight representations of Kac-Moody algebras and their crystal bases
  • 16:00  – 17:30, 2017-01-16 at CGP Main Hall
  • Uhi Rinn Suh (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
  • Symmetries and Critical Phenomena in Fluids
  • 14:00  – 15:30, 2017-01-05 at CGP Main Hall
  • In-Jee Jeong (Princeton University)
  • Relative Crystalline Representations in the Unramied Case
  • 10:00  – 11:00, 2017-01-04 at CGP Main Hall
  • Yong Suk Moon (Purdue University)
  • Rigidity of de Rham Representations
  • 16:00  – 17:00, 2017-01-03 at CGP Main Hall
  • Yong Suk Moon (Purdue University)
  • de Rham Comparison Isomorphisms for Rigid-analytic Varieties
  • 14:00  – 15:00, 2017-01-03 at CGP Main Hall
  • Yong Suk Moon (Purdue University)
  • p-adic Hodge Theory in the Relative Case
  • 16:00  – 17:00, 2017-01-02 at CGP Main Hall
  • Yong Suk Moon (Purdue University)
January 2
January 3
January 4
January 5
January 16
January 17
January 19
February 7
February 10
February 14
February 15
February 16
February 17
February 23
March 8
March 21
March 22
March 24
April 7
April 10
April 14
April 19
April 20
April 21
May 23
June 21
July 10
July 12
July 14
July 24
July 28
August 7
August 14
August 18
September 1
September 4
September 5
September 6
September 7
September 27
9:00
9:30
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
Yong Suk Moon
Yong Suk Moon
Yong Suk Moon
Yong Suk Moon
In-Jee Jeong
Uhi Rinn Suh
Uhi Rinn Suh
Nicola Pagani
Rafael Bocklandt
Penka Vasileva Georgieva
Kyoung-Seog Lee
Jun Zhang
Kyoung-Seog Lee
Mohammad Reza Rahmati
Kyoung-Seog Lee
Mohammad Reza Rahmati
Eric Sharpe
Yuichi Nohara
Yuichi Nohara
Yuichi Nohara
Se-jin Oh
Minhyuk Kwon
Hiro Lee Tanaka
Eoin O. Colgain (APCTP)
Benoit Fresse
Benoit Fresse
Tamas Kalman
Benjamin Knudsen
Hathurusinghege Dulip Bandara Piyaratne
Hathurusinghege Dulip Bandara Piyaratne
Hathurusinghege Dulip Bandara Piyaratne
June Huh
June Huh
YongJoo Shin
Sori Lee
Hiep Dang
Hiep Dang
Frédéric Hélein
Song Yang
Denis Krotov
Jaeyoo Choy
Jaeyoo Choy
Yuki Hirano
Yuki Hirano
Yuki Hirano
Yuki Hirano
Hojoo Lee

Subevents