CGP Seminar

[IBS-CGP  Seminar]

May 29, 2013 –

IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium

Center for Geometry and Physics (CGP) Seminars on every Thursday afternoon are the most important regular event of IBS-CGP, and all members of the center are expected to participate. The seminars are formatted to encourage robust and dynamic interactions among participants. The first part of the seminar is a scheduled 2-hour talk by a designated speaker starting at 2 pm with a 30-minute intermission with tea and snack. After the talk, there is a discussion session where an improvised talk by the original speaker or a participant may be organized on spot until 6 pm. Discussions may continue over dinner.

Talk(s)

  • TBA
  • 16:15  – 18:15, 2024-09-26 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Takuzo Okada (Kyushu University)
  • TBA
  • 16:15  – 18:15, 2024-07-25 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • SugWoo Shin (UC Berkely)
  • TBA
  • 16:15  – 18:15, 2024-07-18 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Monica Jinwoo Kang (University of Pennsylvania)
  • TBA
  • 16:15  – 18:15, 2024-07-11 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Monica Jinwoo Kang (University of Pennsylvania)
  • Polyhedral parametrization of canonical bases
  • 16:15  – 18:15, 2024-05-16 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Gleb Koshevoi (The Institute for Information Transmission Problems Russian Academy of Sciences, IITP RAS)
  • Classification of neighbourhoods around leaves of a singular foliation
  • 16:15  – 18:15, 2024-05-02 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Simon-Raphael Fischer (National Center for Theoretical Sciences )
  • [IBS-CGP Colloquium] The Movement of Carbon Atoms in Metals
  • 16:15  – 17:15, 2024-04-25 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Rodney Ruoff (IBS Center for Multidimensional Carbon Materials (CMCM), UNIST)
  • Joint ergodicity of piecewise monotone maps
  • 16:15  – 18:15, 2024-03-21 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Younghwan Son (Pohang University of Science and Technology)
  • Enumerative Geometry and Algebraic cycles
  • 16:15  – 18:15, 2024-03-14 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Ramesh Sreekantan (Indian Statistical Institute)
  • Unimodular random rooted manifolds
  • 16:00  – 18:00, 2023-11-23 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Jaelin Kim (Alfréd Rényi Institute of Mathematics)
  • [IBS-CGP Colloquium] Towards Quantum Computing with Spins on Surfaces
  • 10:00  – 11:00, 2023-11-16 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Andreas Heinrich (IBS Center for Quantum Nanoscience (QNS) at Ewha Womans University)
  • Diophantine approximation in the view point of homogenous dynamics and its S-arithmetic generalization
  • 16:00  – 18:00, 2023-11-09 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Jiyoung Han (Korea Institute for Advanced Study)
  • Diagram genus, generators and applications
  • 14:00  – 15:30, 2023-10-25 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Alexander Stoimenov (Dongguk University WISE)
  • Symmetry vs. Transversality for the moduli space of bordered stable maps
  • 16:00  – 18:00, 2023-10-05 at CGP Delta
  • Kenji Fukaya (Simons Center for Geometry and Physics)
  • Calabi–Yau structures on Rabinowitz Fukaya categories
  • 16:00  – 18:00, 2023-08-03 at CGP Delta
  • Jongmyeong Kim (IBS Center for Geometry and Physics)
  • Operator algebras in AdS/CFT: bulk reconstruction, quantum extremal surfaces, and baby universe
  • 16:00  – 18:00, 2023-04-20 at Math. Bldg. #404
  • Monica Jinwoo Kang (California Institute of Technology)
  • Wrapped Fukaya category of plumbings of cotangent bundles of spheres
  • 16:00  – 18:00, 2023-04-13 at Math. Bldg. #404
  • Dogancan Karabas (The University of Tokyo, Kavli IPMU)
  • SIMPLICIAL DECOMPOSITIONS OF WEINSTEIN SECTORS AND TANGLE CONTACT HOMOLOGY
  • 16:00  – 18:00, 2023-03-30 at Math. Bldg. #404
  • Johan Asplund (Columbia University)
  • The Operad of Series Parallel posets and an identity of Ramanujan
  • 16:00  – 18:00, 2023-02-02 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Eric Rubiel Dolores Cuenca (Yonsei University)
  • Deviation spectrum of Birkhoff integrals for locally Hamiltonian flows on compact surfaces
  • 16:00  – 18:00, 2023-01-05 at CGP Main Hall
  • Minsung Kim (Scuola Normale Superiore, Pisa)
  • Negatively curved asymptotically harmonic manifolds with non-uniform lattices and related rigidity phenomena
  • 16:00  – 18:00, 2022-12-29 at CGP Main Hall
  • Jaelin Kim (Alfréd Rényi Institute of Mathematics)
  • Morphism spaces between coisotropic A-branes
  • 16:00  – 18:00, 2022-12-22 at CGP Main Hall
  • Yu Tung Yau ( Chinese University of Hong Kong)
  • Some results and conjectures the rank of some knot homologies
  • 17:00  – 18:00, 2022-12-15 at Online Streaming
  • Marco Marengon (Alfréd Rényi Institute for Mathematics)
  • Natural differentiable structures on statistical models and the Fisher metric
  • 17:00  – 18:00, 2022-11-17 at Online Streaming
  • Hong Van Le (Institute of Mathematics of ASCR)
  • Compactness results of Hamiltonian stationary Lagrangian submanifolds in symplectic manifold
  • 16:00  – 18:00, 2022-07-14 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Man Shun Ma (University of Copenhagen)
  • Strong Suslin reciprocity, additive dilogarithms, and a family of algebraic curves
  • 16:00  – 18:00, 2022-06-16 at CGP Main Hall
  • Jinhyun Park (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
  • Groups of area-preserving homeomorphisms, spectral estimators, and Sikorav's trick
  • 16:00  – 17:00, 2022-05-19 at Online Streaming
  • Lev Buhovsky (Tel Aviv University)
  • New developments in involutive Heegaard Floer homology
  • 10:00  – 11:00, 2022-04-14 at Online Streaming
  • Ian Zemke (Princeton University)
  • Symmetries and Knot Floer homology
  • 17:00  – 18:00, 2022-02-17 at Online Streaming
  • Abhishek Mallick (Max-Planck-Institut für Mathematik)
  • Seiberg-Witten Floer K-theory for knots
  • 16:00  – 17:00, 2022-01-13 at Online Streaming
  • Hokuto Konno (The University of Tokyo)
  • Tropical Lagrangian multi-sections and toric vector bundles
  • 16:00  – 18:00, 2021-07-01 at Online Streaming
  • Yat-Hin Suen (IBS Center for Geometry and Physics)
  • Topologies on the exponential
  • 16:00  – 17:00, 2021-05-06 at Online Streaming
  • Damien Lejay (IBS Center for Geometry and Physics)
  • Invariants of non-arborescent knots, links & topological entanglement
  • 16:00  – 18:00, 2021-04-29 at Online Streaming
  • Saswati Dhara (IBS Center for Geometry and Physics)
  • Computation of categorical entropy via spherical functors
  • 16:00  – 18:00, 2021-03-04 at Online Streaming
  • Jongmyeong Kim (IBS Center for Geometry and Physics)
  • Jacobi–Trudi formulas for flagged refined dual stable Grothendieck polynomials
  • 13:00  – 15:00, 2020-11-25 at Online Streaming
  • Jang Soo Kim (Sungkyunkwan University)
  • Classification of hyperbolic Dehn fillings
  • 16:00  – 18:00, 2020-07-30 at CGP Main Hall
  • BoGwang Jeon (Pohang University of Science and Technology)
  • Two-row W-graphs in affine type A
  • 16:00  – 18:00, 2020-06-11 at Online Streaming
  • Dongkwan Kim (University of Minnesota)
  • Fiberwise Kähler-Einstein metric and Kähler-Ricci flow on a family of strongly pseudoconvex domains
  • 16:00  – 18:00, 2020-01-30 at CGP Main Hall
  • Young-Jun Choi (Pusan National University)
  • Virtual Intersection Theories
  • 16:00  – 18:00, 2020-01-16 at CGP Main Hall
  • Hyeonjun Park (Seoul National University)
  • Birational geometry of moduli spaces of curves and K3 surfaces
  • 16:00  – 18:00, 2020-01-02 at CGP Main Hall
  • Changho Han (University of Georgia)
  • Link homology theories, ribbon concordances, and their generalizations
  • 16:00  – 18:00, 2019-12-19 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Sungkyung Kang (The Chinese University of Hong Kong)
  • Artin's primitive root conjecture for function fields without Riemann Hypothesis
  • 16:00  – 18:00, 2019-12-12 at CGP Main Hall
  • Seoyoung Kim (Queen’s University)
  • Doubling stops and spherical swaps
  • 16:00  – 18:00, 2019-11-28 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Zachary Sylvan (Columbia University)
  • Characteristic numbers of elliptic fourfolds
  • 16:00  – 18:00, 2019-11-14 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Monica Jinwoo Kang (Caltech)
  • Categorical systolic inequality for the Fukaya category of 4-dimensional Milnor fiber of ADE singularity
  • 16:00  – 18:00, 2019-10-31 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Jongmyeong Kim (IBS Center for Geometry and Physics)
  • Towards A+B theory in conifold transitions for Calabi-Yau threefolds
  • 16:00  – 18:00, 2019-10-10 at CGP Main Hall
  • Yuan-Pin Lee (University of Utah)
  • On a GIT characterization of cofree representations
  • 16:00  – 18:00, 2019-08-22 at CGP Main Hall
  • Matthew Satriano (University of Waterloo)
  • BPS invariants for Seifert manifolds
  • 16:00  – 18:00, 2019-08-08 at CGP Main Hall
  • Hee-Joong Chung (Tsinghua University)
  • Double Poisson algebras up to homotopy
  • 16:00  – 18:00, 2019-08-01 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Johan Leray (University of Paris 13)
  • Localizing quantum Chern classes
  • 16:00  – 18:00, 2019-05-30 at CGP Main Hall
  • Yasha Savelyev (University of Colima)
  • Langlands Duality and Quantum Field Theory
  • 15:30  – 17:30, 2019-03-27 at CGP Main Hall
  • Philsang Yoo (Yale University)
  • Mapping coalgebras
  • 16:00  – 18:00, 2019-02-28 at CGP Main Hall
  • Brice Le Grignou (University of Utrecht)
  • Algebraic K-theory and motivic cohomology
  • 16:00  – 17:00, 2019-02-21 at CGP Main Hall
  • Jinhyun Park (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
  • Little strings and T-duality
  • 16:00  – 18:00, 2018-12-13 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Joonho Kim (Korea Institute for Advanced Study)
  • Ring structure of wrapped Floer homology of real Lagrangians in Brieskorn Milnor fibers
  • 16:00  – 18:00, 2018-12-06 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • Hanwool Bae (The Chinese University of Hong Kong)
  • K-theory, endomorphisms, and Witt vectors
  • 16:00  – 18:00, 2018-11-14 at IBS POSTECH Campus Bldg. #301 Auditorium
  • David Gepner (Purdue University)
  • Vertex algebras and applications to algebraic geometry and number theory
  • 16:00  – 18:00, 2018-11-08 at CGP Main Hall
  • Alexander Zuevsky (Institute of Mathematics of the Czech Academy of Sciences)
  • Riemann-Hilbert correspondence and Fukaya category
  • 16:00  – 18:00, 2018-10-18 at CGP Main Hall
  • Tatsuki Kuwagaki (Kavli IPMU)
  • A Galois action on the space of knots
  • 16:00  – 18:00, 2018-09-20 at CGP Main Hall
  • Geoffroy Horel (Paris 13 University)
  • Tempered analytic geometry
  • 16:00  – 18:00, 2018-09-06 at CGP Main Hall
  • François Petit (University of Luxembourg)
  • Almost Equilateral Pentagonal Tilings of the Sphere
  • 16:00  – 18:00, 2018-06-14 at CGP Main Hall
  • Hoi Ping Luk (The Hong Kong University of Science & Technology)
  • Cellular E_2-algebras and the unstable homology of mapping class groups
  • 16:00  – 18:00, 2018-06-07 at CGP Main Hall
  • Alexander Kupers (Harvard University)
  • Classification of full exceptional collections of line bundles on some Fano 3folds and on some projective bundles
  • 16:00  – 18:00, 2018-05-10 at CGP Main Hall
  • Wanmin Liu (IBS Center for Geometry and Physics)
  • On lifted model structures
  • 16:00  – 18:00, 2018-04-19 at CGP Main Hall
  • Philip Hackney (Macquarie University )
  • Birational geometry of singular Fano 3-folds
  • 16:00  – 18:00, 2018-04-12 at CGP Main Hall
  • Hamid Ahmadinezhad (Loughborough University)
  • Homotopy Theory of cogebras
  • 10:00  – 12:00, 2018-04-12 at CGP Main Hall
  • Damien Lejay (IBS Center for Geometry and Physics)
  • Automorphisms of pointless surfaces
  • 16:00  – 18:00, 2018-04-05 at CGP Main Hall
  • Constantin Shramov (Steklov Mathematical Institute)
  • Feynman categories. Basics and first constructions.
  • 13:30  – 15:30, 2018-04-05 at CGP Main Hall
  • Ralph Kaufmann (Purdue University)
  • Towards the strong Arnold conjecture
  • 16:00  – 18:00, 2018-03-29 at CGP Main Hall
  • Roman Golovko (Free University of Brussels)
  • Ergodic approach to combinatorial number theory
  • 16:00  – 18:00, 2018-01-18 at CGP Main Hall
  • Younghwan Son (Pohang University of Science and Technology)
  • Openness results for uniform K-stability
  • 16:00  – 18:00, 2017-12-14 at CGP Main Hall
  • Kento Fujita (RIMS)
  • Bihamiltonian Structures of Evolutionary PDEs and their Classification
  • 13:00  – 15:00, 2017-12-14 at CGP Main Hall
  • Si-Qi Liu (Tsinghua University)
  • Cubical categories and nerve functors
  • 16:00  – 18:00, 2017-11-16 at CGP Main Hall
  • Brice Le Grignou (Utrecht University)
  • On a Riemannian 4-manifold with a harmonic 2-form of constant length
  • 16:00  – 18:00, 2017-11-09 at CGP Main Hall
  • Inyoung Kim
  • Wrapped floer homology and volume growth in the component of fibered twists
  • 13:00  – 15:00, 2017-11-09 at CGP Main Hall
  • Joontae Kim (Seoul National University)
  • beta-deformed irregular matrix model and its spectral curve
  • 16:00  – 18:00, 2017-10-26 at CGP Main Hall
  • Chaiho Rim (Sogang Unversity)
  • A dendroidal approach to cyclic operads
  • 16:00  – 18:00, 2017-10-19 at CGP Main Hall
  • Philip Hackney (Macquarie University)
  • Combinatorics of real toric manifolds associated with a pseudograph associahedron
  • 16:00  – 18:00, 2017-10-12 at CGP Main Hall
  • Boram Park (Ajou University)
  • Persistent homology and microlocal sheaf theory
  • 16:00  – 17:00, 2017-09-07 at CGP Main Hall
  • Pierre Schapira (University of Paris VI)
  • Multisymplectic geometry and covariant phase space
  • 16:00  – 18:00, 2017-08-16 at CGP Main Hall
  • Frédéric Hélein (University Denis Diderot - Paris 7)
  • Introduction to Enumerative Geometry II: Gromov-Witten invariants
  • 11:15  – 12:15, 2017-07-27 at CGP Main Hall
  • Hiep Dang (NCTS, National Taiwan University)
  • Introduction to Enumerative Geometry I: Schubert Calculus
  • 10:00  – 11:00, 2017-07-27 at CGP Main Hall
  • Hiep Dang (NCTS, National Taiwan University)
  • Gamma Conjecture I for del Pezzo surfaces
  • 16:00  – 18:00, 2017-07-20 at CGP Main Hall
  • Changzheng Li (Sun Yat-sen University)
  • Lusztig parameterization and the string parameterization of canonical bases
  • 16:00  – 18:00, 2017-07-13 at CGP Main Hall
  • Myungho Kim (Kyung Hee University)
  • Stable objects under a Fourier-Mukai transform on the product elliptic threefold
  • 16:00  – 18:00, 2017-06-29 at CGP Main Hall
  • Chieh-Cheng Lo (Jason Lo) (California State University Northridge)
  • Examples of stability for complexes of coherent sheaves
  • 16:00  – 18:00, 2017-06-22 at CGP Main Hall
  • Chieh-Cheng Lo (Jason Lo) (California State University Northridge)
  • An analog of the Dubrovin's conjecture
  • 16:00  – 18:00, 2017-06-15 at CGP Main Hall
  • Fumihiko Sanda (Nagoya University)
  • The little discs operads, graph complexes, and Grothendieck-Teichmüller groups
  • 16:00  – 18:00, 2017-04-18 at CGP Main Hall
  • Benoit Fresse (Université Lille 1 )
  • On Chain Groups
  • 16:00  – 18:00, 2017-04-13 at CGP Main Hall
  • Sang-hyun Kim (Seoul National University)
  • Homotopy theory of unital algebras
  • 16:00  – 18:00, 2017-03-30 at CGP Main Hall
  • Brice Le Grignou (Utrecht University)
  • Potential functions on two-plane Grassmannians and cluster transformations
  • 16:00  – 18:00, 2017-03-23 at CGP Main Hall
  • Yuichi Nohara (Meiji university)
  • Topology & Arithmetic of moduli space for elliptic Lefschetz fibrations
  • 16:00  – 18:00, 2017-01-19 at CGP Main Hall
  • Jun-Yong Park (Univ. of Minnesota)
  • Stable and unstable del Pezzo surfaces
  • 16:00  – 18:00, 2017-01-12 at CGP Main Hall
  • Ivan Cheltsov (University of Edinburgh)
  • Real group orbits on complex infinite-dimensional flag varieties
  • 16:00  – 18:00, 2017-01-06 at CGP Main Hall
  • Mikhail Ignatyev (Samara National Research University)
January 6
January 12
January 19
March 23
March 30
April 13
April 18
June 15
June 22
June 29
July 13
July 20
July 27
August 16
September 7
October 12
October 19
October 26
November 9
November 16
December 14
January 18
March 29
April 5
April 12
April 19
May 10
June 7
June 14
September 6
September 20
October 18
November 8
November 14
December 6
December 13
February 21
February 28
March 27
May 30
August 1
August 8
August 22
October 10
October 31
November 14
November 28
December 12
December 19
January 2
January 16
January 30
June 11
July 30
November 25
March 4
April 29
May 6
July 1
January 13
February 17
April 14
May 19
June 16
July 14
November 17
December 15
December 22
December 29
January 5
February 2
March 30
April 13
April 20
August 3
October 5
October 25
November 9
November 16
November 23
March 14
March 21
April 25
May 2
May 16
July 11
July 18
July 25
September 26
9:00
9:30
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
Mikhail Ignatyev
Ivan Cheltsov
Jun-Yong Park (Univ. of Minnesota)
Yuichi Nohara
Brice Le Grignou
Sang-hyun Kim
Benoit Fresse
Fumihiko Sanda
Chieh-Cheng Lo (Jason Lo)
Chieh-Cheng Lo (Jason Lo)
Myungho Kim
Changzheng Li
Hiep Dang
Hiep Dang
Frédéric Hélein
Pierre Schapira
Boram Park
Philip Hackney
Chaiho Rim
Joontae Kim
Inyoung Kim
Brice Le Grignou
Kento Fujita
Si-Qi Liu
Younghwan Son
Roman Golovko
Constantin Shramov
Ralph Kaufmann
Hamid Ahmadinezhad
Damien Lejay
Philip Hackney
Wanmin Liu
Alexander Kupers
Hoi Ping Luk
François Petit
Geoffroy Horel
Tatsuki Kuwagaki
Alexander Zuevsky
David Gepner
Hanwool Bae
Joonho Kim
Jinhyun Park
Brice Le Grignou
Philsang Yoo
Yasha Savelyev
Johan Leray
Hee-Joong Chung
Matthew Satriano
Yuan-Pin Lee
Jongmyeong Kim
Monica Jinwoo Kang
Zachary Sylvan
Seoyoung Kim
Sungkyung Kang
Changho Han
Hyeonjun Park
Young-Jun Choi
Dongkwan Kim
BoGwang Jeon
Jang Soo Kim
Jongmyeong Kim
Saswati Dhara
Damien Lejay
Yat-Hin Suen
Hokuto Konno
Abhishek Mallick
Ian Zemke
Lev Buhovsky
Jinhyun Park
Man Shun Ma
Hong Van Le
Marco Marengon
Yu Tung Yau
Jaelin Kim
Minsung Kim
Eric Rubiel Dolores Cuenca
Johan Asplund
Dogancan Karabas
Monica Jinwoo Kang
Jongmyeong Kim
Kenji Fukaya
Alexander Stoimenov
Jiyoung Han
Andreas Heinrich
Jaelin Kim
Ramesh Sreekantan
Younghwan Son
Rodney Ruoff
Simon-Raphael Fischer
Gleb Koshevoi
Monica Jinwoo Kang
Monica Jinwoo Kang
SugWoo Shin
Takuzo Okada

Subevents